[2017] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez emen5 » sobota, 6 maja 2017, 20:27

Czy bobry budują żeremia z betonu :?: :o :shock:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15304
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

5 V 2017 - glinianki

Postprzez Apollo » sobota, 6 maja 2017, 21:53

No cóż... Na bezrybiu i beton drzewem. ;)
Bobry pościnały pojedyncze drzewa, jakie się uchowały przy korycie przed betonowaniem.

W imieniny miesiąca udałem się na glinianki. Co tam - myślę sobie - będę się porywał na jakieś Biebrze, skoro i na gliniankach pełno potomków dinozaurów. ;)
Pojedzie człowiek w świat, naogląda się tych orlików, tych markaczek amerykańskich, ibisów i innych egzotyków - a tu takie piękne łyski. ;)

Rok temu na tym samym drzewie, co wczoraj, koncertował słowik rdzawy. Tak mnie przyciągnął śpiewem, że wypad rozpocząłem i zakończyłem na jednym akwenie, nie ruszywszy się na największą gliniankę.
Obrazek

Na przeciwległym brzegu śpiewał drugi, więc odbiór był w stereo.

Cały czas czułem się obserwowany:
Obrazek

Od paru tygodni na "ósemkowym", jak nazywamy lokalnie tę gliniankę, gody samotnie odbywa perkoz dwuczuby. 200 metrów dalej, na największej gliniance, towarzycho by mu dopisało, bo tam wciąż 9 pobratymców grucha, ale on wybrał inną taktykę. Jedno jest pewne - konkurencji dla niego od paru tygodni nie stwierdziłem. ;)
Obrazek

Obrazek

Gdy on tak sobie pro forma tokuje, to inni są już krok dalej:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » sobota, 6 maja 2017, 21:57

Obrazek

I temu nie będzie chyba dane przygruchać bogdanki (albo bogdana ;) )
Obrazek

Natomiast świeżo przybyła w swój rewir (jak co roku) kukułka nadziei nie traci i wykukuje ładnie nie tylko o pełnych godzinach:
Obrazek

Obrazek

Łabędzie namęczyły się w marcu przy budowie, ale porzuciły gniazdo - nie wiadomo, dlaczego :-/
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » sobota, 6 maja 2017, 22:06

Parka kląskawek już zasiedliła (jak co roku) swoją kępkę i cicho sobie grucha:
Obrazek

Nadchodząca burzowo-ulewna chmura dała nieoczekiwane tło (a potem ulewą przepędziła z glinianki ;) )
Obrazek

Cierniówka na razie oblatuje chaszcze; zawsze się przecież na kogoś lub na coś natknie (byle nie jakiś cierń ;) ):
Obrazek

Poza tym dwa remizie gniazda, przy których właściciele (inwestorzy?) po swojemu żałośnie pogwizdywali. Ton remiziego głosu jest tak chwytający za serce, że sam chciałem się ulitować nad ich losem, ale przeca jajek za nich nie złożę. ;)
Poza tym i pierwiosnek, i piecuszek, i dzwoniec, i łyseczka - moja modelka z poprzednich fotowypadów, w całości wyglądało to tak:
krzyżówka ♂, ♀+9pull., 1 kokoszka, 1 łyska, 1 perkoz dwuczuby, 2 ♂ + 1 prawdopodobnie ♀ słowiki rdzawe, 2 ♂ trzciniaki, 1 ♂ trzcinniczek, 2 ♂ remizy (przy 2 gniazdach), 1 ♂ kukułka, para kląskawek, 1 ♂ świerszczak (słyszany od wczoraj), 2 pliszki żółte. Poza tym cn.: 1 ♂ dzwoniec, 1 ♂ rudzik, 2 ♂ bogatki, 1 ♂ kos, 1 ♂ piecuszek, 1 ♂ pierwiosnek, 2 dymówki, 5 grzywaczy (przelot), 9 szpaków (przelot), czapla siwa (przelot), 1 kawka, 1 sroka, 2 ♂ bażanty, 1 sierpówka, 1 ♀ kopciuszek, 1 cierniówka, para potrzosów, 1 ♂ potrzeszcz.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Jola » sobota, 6 maja 2017, 22:45

Apollo :D Pięęęęęknie :!: A grosikiem pobrzęczałeś kukułce,żeby cały rok był bogaty? Ja jeszcze jej nie słyszałam ,ale monety na wszelki wypadek w kieszeni noszę ;) :lol:
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Postprzez Alicja » sobota, 6 maja 2017, 22:57

Słowik i kukułka, piękna linia melodyczna i perkusja, ach ... Apollo :D jeśli tylko masz okazję, to syp seriami takich fotek częściej :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24327
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » sobota, 6 maja 2017, 23:27

Faktycznie, co tam Biebrze, jak zwykłe glinianki tak bogate w atrakcje :) A bażant chyba Cię śledzi. Ciekawe na czyje zlecenie ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23384
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez lubonianka » niedziela, 7 maja 2017, 09:34

Kląskawki wiedzą, co robią- gdzie im będzie lepiej, jak nie na sprawdzonej kępce pilnowanej podwójnie: przez Ciebie i oko Wielkiego Brata Bażanta. ;)
Fotka rdzawego i kukułki-cenne, bo zwykle te ptaki słychać, a pozowania do zdjęć nie lubią. Ty masz chyba swoje sztuczki ;) No i mama-kaczka też ma ładne zdjęcie rodzinne, zadbała, by wszystkie maluszki pływały blisko niej, żeby się zmieścić w kadrze :)
Avatar użytkownika
lubonianka
 
Posty: 1790
Dołączył(a): niedziela, 14 czerwca 2015, 16:54

6 V 2017 - pola irygacyjne

Postprzez Apollo » niedziela, 7 maja 2017, 13:52

Żadne deszcze i żadne wichury nie zrobią ze mnie domowej ciury! ;)
(z nadzieją, że żona nie czyta tego wątku :) ).

Za późno przeczytałem radę Joli o pobrzęczeniu kukułce i straciłem wczoraj niejedną okazję, bo kukułem widziałem chyba z 5:
Obrazek

Wypad na pola irygacyjne to tradycja wrocławskiej grupy lokalnej OTOP, choć raczej są to imprezy sentymentalne (wspominanie szablodziobów, oharów, lęgowych szczudłaków itd.) niż szansa na jakieś oszałamiające czesy. Można było jednak podreperować roczny m.in. o świerszczaka:

Obrazek

który w pozycji od przodu sprawił mi pewne trudności w oznaczeniu (zawsze widywałem jego charakterystyczne plecunie).

Trafiły się i potrzeszcze:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 7 maja 2017, 13:53

i potrzosy:
Obrazek

i kląskawki (czy ta nie jest wybarwiona, czy nie za dużo bieli?)
Obrazek

skowronków - całe 1000 ha:
Obrazek

i pliszka żółta tundrowa:
Obrazek

Wreszcie wypatrzyłem kapturkę:
Obrazek

Obrazek

której wokalnie nie potrafię jeszcze odróżnić od rudzika :-/.

Najpierw wysłyszana, potem zobaczona nieco wczesna łozówka:
Obrazek

i jakiś taki pofarbowany, podobno prost z podróży: ;)
Obrazek

Obrazek

Listę gatunkową avi uzupełniają jeszcze: bażanty, bogatki, błotniak stawowy, dymówki, dzięcioł zielony, gąsiorek, kawka, kosy, kruk, krzyżówki, mazurki, myszołów, pierwiosnki, pliszki siwe, pokląskwy, pustułka, rokitniczki, słowik rdzawy, srokosz, szczygły, szpaki, trzciniaki, trzcinniczek, trznadle.

Poza tym jakieś takie dzikie kozy ;)
Obrazek

i lisek.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości