[2017] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

5 III 2017 - Osiek, Radziądz, Niezgoda, Grabownica

Postprzez Apollo » poniedziałek, 6 marca 2017, 22:47

Gęsi wracają do domów gdzieś na północy. Wśród tysięcy popularnych gat. można wypatrzeć też i rodzynki. Takowe były obserwowane w piątek w okolicach Osieku pod Żmigrodem.
Zająłem świetne miejsce w furze, a furą - na łące - i czekałem.
I czekałem.
I czekałem.
Owszem, nisko przeleciały czajki, setki gęsi krążyły to tu, to tam, żurawie rozedrgały powietrze swoim klan!klan!gor!gor!
- ale ani jedna istota ani myślała przysiąść na polu. No, może poza stadkiem saren, które przebiegając 10 m od auta wysłały do mojego obiektywu komunikat: "rozmyj wszystkie nasze zdjęcia", a tenże usłuchał.

Dlatego też zadowoliłem się innymi, równie ciekawymi, gatunkami, udawszy się uprzednio przez puste stawy Jamnik na Stary Staw w kompleksie Radziądz.
Obrazek

Tam przekonałem się, że dzięciołek, gdy puka dziobem w drzewo, to wcześniej zamyka oczy:
Obrazek

Mądre.

Potem je otwiera:
Obrazek

Doświadczona obrączkarka pokazała mi kiedyś, jak twarde sterówki posiada dzięcioł duży. Dzięciołek musi mieć je równie twarde, skoro wykorzystuje je jak trzecią nogę:
Obrazek

Fajrant po robocie:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » poniedziałek, 6 marca 2017, 22:52

Na jednym ze stawów starszy bielik wkurzył czymś młodszego - i spokojna atmosfera nad stawem zamieniła się na chwilę w arenę MMA:
Obrazek

Obrazek

Dwóch się lało, a trzecia - skorzystała, bo wszystkie owady w tej części stawu należały do niej:
Obrazek

Z ciekawostek udało się wypatrzeć >50 bielaczków na stawie Niezgoda II oraz trochę ł. czarnodziobych i krzykliwców.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Alicja » poniedziałek, 6 marca 2017, 23:14

Bieliki kapitalne :!: Może któryś zapomniał oznaczyć linią na niebie swoje terytorium ;)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24328
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » poniedziałek, 6 marca 2017, 23:26

Dzięciołek i kowalik - świetne, ale gwóźdź programu to te powietrzne akrobatyczne walki bielików :D

Porwę do AVi ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23384
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez emen5 » wtorek, 7 marca 2017, 00:19

Walka bielików wspaniale uchwycona :D Ale uważam,że portret ciekawskiego kowalika też nadaje się do AVI :D
A dzięciołek zamyka oczy żeby mu się wydziobane trocinki nie nasypały do oczek :lol:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15304
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez lubonianka » wtorek, 7 marca 2017, 17:34

Scena bielików jak z filmu przyrodniczego :) Kowalik na Twój widok aż dzióbek otworzył ;) Pewnie pomyślał- wow! to sam Apollo :D
No a dzięciołek milusi! Też obserwowałam jednego, ale nie zauważyłam, by tak ładnie mrużył oczka, jak ten Twój. Jedno co wspólne, to oplatanie gałązek, aż ciężko wypatrzeć maluszka ;)
Glinianki wiosną też urokliwe- oj, będzie się działo! Nie przegap żadnych zalotów, aktów, a potem młodych!
Avatar użytkownika
lubonianka
 
Posty: 1790
Dołączył(a): niedziela, 14 czerwca 2015, 16:54

6 III 2017 - okolica

Postprzez Apollo » wtorek, 14 marca 2017, 00:56

Poniedziałkowe popołudnie, a w zasadzie - przedwieczór (~16:45) to dobry czas na szybki ogląd glinianek. Trafił się ciekawie umaszczony myszołów:
Obrazek

Obrazek

para gęgaw (nie widziałem ich nigdy wcześniej na gliniankach):
Obrazek

ale był obecny i srokosz:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

11 III 2017 - okolice Mietkowa

Postprzez Apollo » wtorek, 14 marca 2017, 08:44

W sobotnie popołudnie wybrałem się w okolice Mietkowa, lustrując mniejsze wyrobisko po żwirowni. Z ciekawszych obs. trafiło się stado kilkunastu czapli białych, śpiewak, a ponadto: bogatki, trznadel, jastrząb, para kruków, krzyżówki.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

13 III 2017 - Stolyca

Postprzez Apollo » wtorek, 14 marca 2017, 08:45

Muszę przyznać, że lepszego komitetu powitalnego w Stolycy nie mógłbym sobie wymarzyć, niż stado 28 jemiołuszek 5 metrów od mojego okna. Niestety, w oknie była jeszcze szyba ;)
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Lamika » wtorek, 14 marca 2017, 11:38

Ja jemiołuszki widziałam w W-wie 2 razy w życiu, a Apollo przyjeżdża i już jemiołuchy zwołują się pod jego okno ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23384
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości