[2016] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

16 X 2016 - okolica

Postprzez Apollo » poniedziałek, 17 października 2016, 11:16

Ślicznie Wam dziękuję za miłe wpisy i lekturę tego wątku!
Miałem już dość leżenia w łóżku, do czego zmusiła mnie ostra infekcja - tym bardziej, że w piątek czy sobotę wyszło nawet słońce. W niedzielę nie wytrzymałem i poszedłem poszwendać się po okolicy. ;)
Na stanowisku melduje się już myszak (widziałem go już parę razy), co daje nadzieję na powtórkę z ubiegłej zimy, gdy sezon śniegu i zimna spędził w mojej okolicy.
Obrazek

Sójka - choć tylko jeden osobnik - była dosłownie wszędzie, więc zasłużyła na kilka fotek:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na początku spaceru wydawało mi się, że wszędzie słyszę szczygły, choć widziałem ich raptem 3 osobnicze stado ("pociski" :) :
Obrazek

Obrazek

Potem jednak, gdy zacząłem dokładniej liczyć, to doliczyłem się we wszystkich grupkach ok. 25 osobników.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » poniedziałek, 17 października 2016, 11:44

Gości z północy już przybywa; od paru dni na osiedlu nocuje ok. 50 os. stado gawronów:
Obrazek

Kitrając się po krzaczkach (by być mniej widocznym :) ) zaobserwowałem wracającego - jak mi się wydawało - myszaka. Byłem bez lornetki, więc dopiero na fotografiach wyszło, że to nie myszak, a pierwszy raz widziany przeze mnie młody jastrząb:
Obrazek

Obrazek

Skład drapoli uzupełniły jeszcze dwie pustułki:
Obrazek

Były kwiczołki:
Obrazek

i kosy (dorosłe i młokos):
Obrazek

a nawet troszkę nietypowo wybarwiona zięba:
Obrazek

Pojawił się jeszcze słyszany wielokrotnie rudzik, tutaj w pozycji strzyżyka: :)
Obrazek

Poza tym: bażant, dzięcioł duży, dzwoniec, gołębie miejskie, pierwiosnek/piecuszek, sierpówki, sroki, kilka szpaków, wrony siwe.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez emen5 » poniedziałek, 17 października 2016, 12:06

Apollo,bardzo udane "polowanie" :) Nie mogę się zdecydować,które zdjęcia mi się najbardziej podobają :roll: Sójka niezwykle fotogeniczna,szczygły pikujące do ziemi czy rewelacyjny jastrząb :D
A tak, nawiasem mówiąc,u mnie już też pojawiły się gawrony. Zima za pasem :o
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15304
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Postprzez Lamika » poniedziałek, 17 października 2016, 14:39

Apollo :) Okolicę masz bogatą ;) Nie wiem tylko, czy tego mniejszego bogactwa nie ubędzie znacząco po przelotach tych róznych drapoli ;)
Jastrząb w locie świetny :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23386
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » poniedziałek, 17 października 2016, 17:27

Sójka ćwicząca aerobik i "rudzikowy strzyżyk" urzekły mnie najbardziej :D Na najwyższym podium stawiam jednak jastrzębia i podziwiam, bo mnie ptaszory w locie wychodzą zawsze za mgłą lub rozmazane :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24330
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez lubonianka » poniedziałek, 17 października 2016, 19:00

No no, szczygły to faktycznie jak pociski, ale torpeda-jastrząb jeszcze ciekawsza :D Sójkę widziałeś prawie z każdej strony- polędwiczek nie pokazała ;)
Gatunkowo liczna kolekcja, więc nie tylko Ty tęskniłeś za ptakami, ale one za Tobą chyba też :) Zdrowiej i nadrabiaj zaległości!
Avatar użytkownika
lubonianka
 
Posty: 1790
Dołączył(a): niedziela, 14 czerwca 2015, 16:54

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez krakers » poniedziałek, 17 października 2016, 21:39

Jastrząb wygrywa :) Piękne focie!
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Fili » wtorek, 18 października 2016, 09:58

Apollo :) :) piękne fotki :) Nasze miasto też już "okrakane" przez gawronów.
Fili
 
Posty: 2372
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 09:31

22 X 2016 - c.d. okolycy

Postprzez Apollo » niedziela, 23 października 2016, 12:22

Ślicznie Wam dziękuję!
Wybrałem się wczoraj ponownie na okoliczne przyautostradowe pola, z nadzieją na szczygiełki. Dopisały i tym razem; ich liczebność szacuję na 45 osobników (pierwszy raz świadomie obserwowałem taką ich ilość). W locie, we wczorajszym słońcu, feeria ich barw była nie do oddania cyfrową fotografią:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 23 października 2016, 12:26

Miałem wrażenie, że wspólne, stadne loty to nie tylko konieczność i pogoń za jedzeniem, ale i zabawa, bo przemieszczały się prawie nieustannie, dzieląc się w podstadka, to znowu łącząc w jedno duże, zataczając koła, obsiadając na chwilę okoliczne osty:
Obrazek

Obrazek

Uświadomiłem sobie, jak wielkie znaczenie dla moich obserwacji miało pozostawienie pola jako nieużytku. W zeszłym roku, gdy rosła tutaj kukurydza, widywałem stadko kilkuosobnikowe.
Do szczygłów dołączyła się makolągwa (pewnie niejedna, bo z pola dochodziły odgłosy kontaktowe jakichś wróblaków, zapewne właśnie makolągw):
Obrazek

Obrazek

Nie zawiódł i "mój" myszak, może nadejdzie jeszcze okazja na lepsze jego uchwycenie:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości