[2016] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

Postprzez Alicja » czwartek, 18 sierpnia 2016, 23:08

Apollo :D od Twoich fal aż bije artyzm po oczach :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24330
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » piątek, 19 sierpnia 2016, 09:10

Dziękuję Wam! :oops:
Kawusia napisał(a):to jest niemożliwe do uchwycenia :shock:

Kawusiu - przepis na kropelki jest b. prosty. Trzeba przestawić aparat na program priorytetu czasu (S lub Tv-w zależności od producenta są różne oznaczenia), a następnie ustawić czas migawki na minimum 1/1000 sekundy (ja miałem 1/1250 i 1/1600) i ... pstrykać. ;)
W zależności od właściwości sprzętu, dobrze byłoby również trochę przymknąć przysłonę (u mnie jest ustawiona na f/9 lub f/10), ale będzie to raczej niemożliwe w programie S/Tv (trzeba byłoby zmienić program na manualny).
Krótki czas naświetlenia "zamraża" kropelki w powietrzu, natomiast przesłona zwiększa głębię ostrości, dzięki czemu więcej kropelek jest wyraźnych (ostrych).
Niestety, swoje zdjęcia robiłem przy okazji plażowych portretów - i nie przestawiłem programu na S. Wtedy miałbym szansę jeszcze bardziej skrócić czas naświetlenia, co pozwoliłoby uzyskać jeszcze ładniejsze kropelki. Fale ochlapały mi obiektyw, więc musiałem przedwcześnie zakończyć sesję. :-/
Poprawię następnym razem. ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

19 VIII 2016 - Zb. Komorowski, Zb. Mietkowski

Postprzez Apollo » wtorek, 23 sierpnia 2016, 00:18

W drodze powrotnej z wyjazdu służbowego wpadłem na chwilę na Zb. Komorowski k. Świdnicy i oto, co ujrzałem :)
Obrazek

Najpierw jastrzębia przeganiały dymówki, a potem krogulec.

Było bardzo ciepło, ale chyba nie na tyle, żeby powstały aż takie miraże :)
Obrazek

Dwa liski z jednej miski:
Obrazek

Szpaczków coraz więcej:
Obrazek

Kazarek na zb. Witoszówce w Świdnicy zdecydowanie mniej niż szpaków, bo tylko jedna:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » wtorek, 23 sierpnia 2016, 00:24

Na widok tego sołtyska jakoś tak mi powiało zimą...
Obrazek

Z kolei na Mietkowie udało się wypatrzeć m.in.kamusznika, brodźce piskliwe, sieweczkę obrożną, krwawodzioba, a na okolicznych polach - 3 kuliki wielkie:
Obrazek

Umknęła za to przede mną czapla nadobna, widywana na Mietkowie od kilkunastu dni, więc wyjazd do powtórki. ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez krakers » wtorek, 23 sierpnia 2016, 11:38

Kazarka oczywiście ładna,ale najbardziej gratuluje Tobie kulika,bo te które ja spotkałem były bardziej płochliwe ;)
A co do pierwszego zdjęcia,czy ten ptak na górze to nie jest przypadkiem pustułka? bo na krogulca to jakoś średnio pasuje
P.S Dzisiaj ja spróbuję swojej szansy z nadobną(i nie tylko z nią) :)
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Postprzez Lamika » wtorek, 23 sierpnia 2016, 13:22

Wprawdzie kazarka to z pewnością większa rzadkość,ale też jakoś bardziej podziwiam kulika :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23384
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez emen5 » wtorek, 23 sierpnia 2016, 16:40

Tym razem nie będę oryginalna i też stawiam na kulika :) Ale stadko motylków też mi się podoba,bo zwykle widuję pojedyncze egzemplarze ;)
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15304
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » wtorek, 23 sierpnia 2016, 17:17

krakers napisał(a):A co do pierwszego zdjęcia,czy ten ptak na górze to nie jest przypadkiem pustułka? bo na krogulca to jakoś średnio pasuje

Pójdźmy na kompromis: błotniak stepowy. ;)
Faktycznie, zdjęcie przedstawia ptaka o bardzo smukłej sylwetce, jednakże nie dostrzegłem w lornetce cech pustułkowych :-(. Grzbiet i skrzydła były jednolicie ubarwione, wydawało mi się, że w kolorach znanych mi z karmnikowego krogulca. Ptak był wyraźnie mniejszy od jastrzębia, ale nie wyglądał mi na kobczyka czy drzemlika (nie dostrzegłem żadnego wyraźnego ornamentu na brzuchu).
Odnośnie kulików - w ub. roku na Mietkowie udało mi się mobilną czatownią podjechać na odległość <10 m, ale byłem bez aparatu. :) :) :)
Powodzenia w łowach nadobnej!
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Alicja » wtorek, 23 sierpnia 2016, 17:40

Wszystko już zostało powiedziane, więc ja tylko pogratuluję obserwacji :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24330
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez lubonianka » czwartek, 25 sierpnia 2016, 09:50

Apollo napisał(a):Odnośnie kulików - w ub. roku na Mietkowie udało mi się mobilną czatownią podjechać na odległość <10 m, ale byłem bez aparatu. :) :) :)

Może to te same kuliki? Wróciły do Ciebie na sesję ;)
A mi podoba się kazarka, którą też niedawno miałam okazję podziwiać. Słoneczko w rudych piórkach podkreślało to wyjątkowe ubarwienie. Wszystkie fotki ciekawe, ale... nie ma kwiatków :(
Avatar użytkownika
lubonianka
 
Posty: 1790
Dołączył(a): niedziela, 14 czerwca 2015, 16:54

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości