[2016] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » środa, 23 marca 2016, 23:36

Lamiko - sprostuję - gniazd jest ok. 100, ale nie wszystkie były zasiedlone. Liczbę ptaków oszacowałem na cn. 80, ale rzeczywista wartość może być inna, jeśli część z nich była poza domem. :)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez krakers » środa, 23 marca 2016, 23:54

Fajne czaple,musiały być blisko.Zobaczymy ile ja jutro znajdę,bo szykuje się jutro wielka rowerowa wyprawa :D
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Postprzez Alicja » czwartek, 24 marca 2016, 00:13

Apollo :D cudne zdjęcia :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24331
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Fili » czwartek, 24 marca 2016, 22:48

Apollo :)
Fili
 
Posty: 2372
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 09:31

24 III 2016 - Stawy Przemkowskie

Postprzez Apollo » piątek, 25 marca 2016, 15:57

Korzystając z kolejnego wyjazdu służbowego udałem się "po wszystkim" na Stawy Przemkowskie słynące z wąsatek.
Stawy te to jeden z największych tego typu kompleksów w IV RP ;), w większości niedostępny do zwiedzania (rezerwat).
Już na początku przywitała mnie para błotniaków stawowych, za którymi trochę się przez zimę stęskniłem.
Para ta towarzyszyła mi praktycznie przez cały wyjazd.

"Wyjście z progu" ;)
Obrazek
(szkoda, że kiepskie światło i brak ostrości)

Oficjalny komitet powitalny stanowiła para łabędzi niemych:
Obrazek

i czaple białe, które jednak do bliższej znajomości ze mną nie wykazały ciągot:
Obrazek

Na stawach tymczasem trwała nauka chodzenia po wodzie:
Obrazek

oraz ćwiczenie "luz blues":
Obrazek

Lekcji śpiewu udzielały z kolei czarnogłówki:
Obrazek

przede wszystkim jednak świstuny, które godowo do siebie świszczały (a były ich setki):
Obrazek

Moje marzenie o jerze (rozbudzane każdą relacją Krakersa) spowodowało, że początkowo zjerzyłem ziębę:
Obrazek
odjerzając ją dopiero po zobaczeniu zdjęcia.

Mnóstwo śpiewających potrzosów, potrzeszczy, perkozy dwuczube, zimorodek, krakwy, nurogęsi, żurawie, gęgawy, siwulka, czajki, myszołowy, pliszki siwe, a nawet bocian biały na gnieździe czy świergotek łąkowy nie wymagały jakichkolwiek podchodów, w przeciwieństwie do wąsatek. Wąsacia kraina, a tu ani widu, ani słychu. Nawet słonecznik z karmników niewyjedzony.
Przechodząc obok drzewa rosnącego na brzegu stawu, tuż przy trzcinowisku, pomyślałem sobie - a co tam, na pochyłe i koza wejdzie. Pierwsze drzewo okazało się wyrastać z wody, więc - nie chcąc zmoczyć stópek - wlazłem na drugie drzewo. Wokoło świstunów setki, miłe decybele ich świstów, wąsatek - brak. Dopiero wabienie odgłosami puszczanymi z komórki spowodowały, że trzcina się zatrzęsła i jeden wąsatek wychylił się zobaczyć, co to za goście suną w dom. Trwało to tak krótką chwilę, że nie zdążyłem zrobić zdjęcia. Samiec schował się w trzcinach, ale za to tak go podnieciły śpiewy z komórki, że brzęczał jeszcze długo po moim zejściu z drzewa. ;)
W innym miejscu udało się wywabić dwie pary wąsatek, przy czym rewelacyjne zdjęcie ukazuje w pełnej krasie trzcinowisko ;) i kawałek wąsatki:
Obrazek

Za tydzień OTOP organizuje wyprawę na Stawy; jeśli zdrowie dopisze, to zrobię drugie podejście do wąsatek.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez lubonianka » piątek, 25 marca 2016, 17:00

Ponieważ kilka dni nie wchodziłam, nadrabiam zaległości :) Apollo, czaple z frędzelkami jak malowane :D Nie widziałam nigdy takich długich piór! Cudne modelki no i fotograf też kawał dobrej roboty zrobił ;)
Teraz komentarz ostatniej wyprawy: gratulacje wąsatek! :D Ja też się zaczaję na nie, ale na swoich terenach :) i obym nie musiała wchodzić na drzewo ;)
Czaple białe w locie robią wrażenie :) ale widok tylu świstunów zapewne był ciekawszy :) wycieczka wygląda na udaną, choć może lekko nie miałeś, a na fotki wąsatek czekam z niecierpliwością :D
Avatar użytkownika
lubonianka
 
Posty: 1790
Dołączył(a): niedziela, 14 czerwca 2015, 16:54

Postprzez Lamika » piątek, 25 marca 2016, 17:15

Szkoda że pierwsze zdjęcie z błotniakiem nieostre - byłoby rewelacyjne :) Szkoda też, że aparat zafascynował się trzcinami, zamiast wąsatką ;) Ale w ogóle to ciekawie, jak zwykle :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23386
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » piątek, 25 marca 2016, 18:40

Apollo :D ogrom gatunków na jednej wycieczce, czyli nowy gatunek co sekundę :) czy Ty masz czas na oddychanie :?:
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24331
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » piątek, 25 marca 2016, 19:59

Lami - żałuję niesamowicie tego pierwszego zdjęcia, ale to nie pierwsze, które w swoim życiu zepsułem. Z kolei wąsatki okazały się ulotne niczym chwila :-/.
Dlatego potrzebny kolejny wyjazd ;).
Alu - oddycham widokami ptaków ;).
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2016] Wpadły mi w oko...

Postprzez Jola » piątek, 25 marca 2016, 20:30

Apollo :D Zazdroszczę :oops: Tych zepsutych ujęć też,bo oczami doskonale wypatrzyłeś ;) :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości