[2015] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

29 IX 2015, Stawy Przemkowskie

Postprzez Apollo » wtorek, 29 września 2015, 19:51

Dzisiaj zahaczyłem o Stawy Przemkowskie. Niestety, byłem bez aparatu, a szkoda, bo do życiówki wpadł mi bielik (2 os.). Poza tym mnóstwo kormoranów (ok. 100), czapli białych (>50), tysiące krzyżówek, kilkadziesiąt łabędzi niemych, perkozy dwuczube, perkozki, sójki - i kto wie, co jeszcze bym rozpoznał na zdjęciach, gdybym tylko mógł je zrobić :/. Co ciekawe, obserwowałem nalot 11 oknówek - o tej porze roku to już chyba po nich nie powinno być śladu...
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Lamika » wtorek, 29 września 2015, 19:59

Wniosek: aparat trzeba mieć przy sobie zawsze ;) A oknówki odlatują do połowy października, czyli ta jedenastka ma jeszcze trochę czasu :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23393
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpadły mi w oko...

Postprzez Accipiter » wtorek, 29 września 2015, 20:31

Apollo, jaskółki jeszcze z powodzeniem można w październiku obserwować. Z tym, że występują bardzo nielicznie, w dużym rozproszeniu i najłatwiej spotkać je nad zbiornikami wodnymi.

...aha, ważne, przeglądaj stada kormoranów, szansa, że trafi się "pigmej" :mrgreen:
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 20:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Re: Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » środa, 30 września 2015, 00:58

Lamiko, Acci - dzięki za sprostowanie. Zmyliły mnie wpisy w Kartotece Awifauny Śląska ostatnich obserwacji oknówek (zaliczane do zimowania).
Acci, będę miał jedno oko na Maroko, a drugie - na pigmeja. ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

2015-10-03 Mietków

Postprzez Apollo » niedziela, 4 października 2015, 22:02

Z okazji Europejskich Dni Ptaków, OTOP / Wrocław zorganizował wypad na Zbiornik Mietkowski. Wody mało, przez co ptaki uciekły hen, daleko, ale za to można było podejść suchą stopą* daleko w zbiornik.

* nie do końca, ale o tym niżej ;)

Świergotków trzy gatunki: polny, drzewny i rdzawogardły, poza tym rybołów, setki krzyżówek, perkoz dwuczuby (jeden, rarytas :) ), mewy białogłowe oraz jedna żółtonoga, 4 kuliki wielkie (niestety, jeden kulał na nogę, co nie wróży zbyt dobrze tej nodze :( ), gęsi: zbożowe i białoczelne, 6 cyraneczek, czapli siwych - dostatek. Z kolei na Stawach Chwałowskich (na pd. od Mietkowa) - 52 łabędzie nieme, paręnaście krzyżówek, pojedyncze mewy i 1 zimorodek. Ten ostatni był widocznie najedzony, bo prawie w ogóle nie zerkał na wodę, za to stał spokojnie przez dłuższą chwilę na pochylonej trzcinie; chyba miał sjestę. ;)
W krzaczorkach dokazywały modrasie.

I jeszcze o suchej stopie. Ponieważ można obecnie wjechać samochodem (czyt. mobilną czatownią;) ) dość głęboko w suche dno zbiornika, to korzysta z tego wielu wędkarzy i kilku ptasiarzy. Skorzystałem i ja, znajdując w ten sposób świetną okazję do obserwacji kulików (były o parę metrów :!:) i świergotków (również o parę metrów ;) ). Człowiek jednak wciąż nienasyconym jest zwierzęciem, więc zapragnąłem zbliżyć się do ledwie dostrzegalnych na horyzoncie mew, w nadziei na tę żółtonogą. Zamiast okrążyć wyschnięte zagłębienie, postanowiłem szybko przez nie przejechać. Boksujące w miejscu koła przekonały mnie, że nie była to mądra decyzja, szczególnie, że stanąłem w środku niezłej bagnistej galarety :). Na nic zdał się >30 cm prześwit pomiędzy podwoziem a terenem; auto pięknie osiadło zakopując się całkowicie. Na szczęście organizowanie odsieczy zajęło <10 minut; z bajorka wyciągnął mnie ptasiarz, sam w przeszłości będąc dwukrotnie wyciąganym, w tym raz - z użyciem dźwigu. ;)
Europejskie Dni Ptasie w Mietkowie to dla mnie nie tylko okazja do podejrzenia ciekawych ptaszków (ach, te kuliki!), to także przeżycie Mietków Trophy :).
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

2015-10-04 Bukówka

Postprzez Apollo » niedziela, 4 października 2015, 22:09

Ciąg dalszy hucznych obchodów Europejskich Dni Ptasich miał miejsce w ramach obozu obrączkarskiego na brzegu zbiornika zwanego Bukówką (k. Lubawki). Wybrałem się tam chcąc przekonać się, na czym polega obrączkowanie (sam zostałem zaobrączkowany 11 lat temu, więc trzeba było odświeżyć pamięć ;) ) i co o tym myślą ptaki. Te ostatnie nie sprawiały jednak wrażenia zrelaksowanych, więc wyjazd nie rozwiał wszystkich moich wątpliwości co do metod wspomnianych badań. Pobyt "na Bukówce" pozwolił jednak zaobserwować z bliska kilka ciekawych gatunków, a poza tym - zamęczyć pytaniami obrączkarzy. Towarzystwo na Buce jest jednak przednie, więc czas szybko upłynął. Garść fotek (z wrażenia zapomniałem więcej wypstrykać):

dzięcioł duży zaobrączkowany, trzymająca go ręka - jeszcze nie :) :
Obrazek

Obrazek

krogulec:
Obrazek

Prawdziwy sinhajowiec nie boi się śmierci zaglądać w oczy ;)
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 4 października 2015, 22:20

Pluski pluszcza:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 4 października 2015, 22:39

Obrazek

W pewnym momencie pluszcz więcej czasu spędzał pod wodą :)
Obrazek

Obrazek

I jeszcze zięba:
Obrazek

Poza 3 pluszczami, 2 pliszkami górskimi, świergotkiem (jeszcze do oznaczenia), pliszkami siwymi, kilkunastoma sójkami, chyba setką grzywaczy, krogulcem, 7 myszołowami, raniuszkami, 2 strzyżykami, remizami, 20 kuropatwami udało się zaobserwować wiele innych gatunków. Najczęściej w sieci łapały się dziś pierwiosnki i rudziki. Zachwyciły mnie dziś rubinowe oczy pokrzywnicy. :)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Wpadły mi w oko...

Postprzez Jola » niedziela, 4 października 2015, 23:01

Apollo :D Prawdziwy z Ciebie zdobywca gatunków :o GRATULACJE!!!
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Postprzez Lamika » niedziela, 4 października 2015, 23:03

Apollo :) Cóż warte obserwacje bez poświęceń, samochód utopiony w bagnie, otarcie się o śmierć od użądleń i do tego piękny pluszcz jak żywy. O innych nawet nie wspomnę (bo nie zapamiętałam) :mrgreen:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23393
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości