Ptaki na naszych podwórkach

Moderatorzy: 78, Lamika

Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez emen5 » sobota, 20 kwietnia 2013, 15:25

Na naszych podwórkach,pod blokami i domami spotykamy różne ptaki.Co raz więcej gatunków przenosi się do miast,gniazdując w bezpośredniej bliskości ludzi.Dlatego proponuje nowy wątek: udokumentujmy obecność ptaków obok nas :)
Na moim podwórku pokazały się dwa niewidziane gatunki. Para sierpówek i para pustułek.Pustułki chyba budują gniazdo w okienku na poddaszu sąsiedniego budynku.Sierpówki widziałam spacerujące z miejscowymi gołębiami.Ciekawe czy się tu osiedlą :roll:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15208
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez Pleszka » niedziela, 21 kwietnia 2013, 12:52

Świetny pomysł z tym tematem!
Sierpówki straciłam jakoś z oczu, chyba przeniosły się w inne miejsce.
Ale o gniazdujących "drapolach" mogę tylko pomarzyć!
Jak dotąd, w tym sezonie lęgowym, na moim podwórku zaobserwowałam - z tych co prawdopodobnie założą gniazdo:
- bogatki, modraszki, mazurki, szpaki, kopciuszki i pleszki
- w bliskim sąsiedztwie - kawki i grzywacze.
Pleszka
 
Posty: 405
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 20:15

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez Kamil » niedziela, 21 kwietnia 2013, 22:51

Ciekawy temat :) Liczą się tylko ptaki lęgowe, czy ogólnie widziane z naszych okien? (np. zimujące lub przelotne)
Ja akurat mieszkam w takim miejscu, że pewnie ponad połowę gatunków z mojej życiowej listy widziałem bezpośrednim sąsiedztwie domu :mrgreen: Jak znajdę trochę czasu, to podam listę 8-)
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 142
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:25
Lokalizacja: podlaskie (BKL)/SGGW

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez emen5 » poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 18:34

Udało mi się udokumentować obecność pustułek w centrum Warszawy,na Grójeckiej :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na koniec odlatująca pustułka
Obrazek
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15208
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez emen5 » piątek, 26 kwietnia 2013, 21:35

Pustułki chyba zostały na stałe :D Ale sierpówki odleciały :(
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15208
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez emen5 » sobota, 4 maja 2013, 20:31

Zastanawiam się,dlaczego wyprowadziły się wrony :?: Ostatnimi laty prowadziły zwycięskie wojny ze srokami o gniazda a w tym się wyniosły :o Została jedna lub dwie pary,które są tu "od zawsze". Nawiasem mówiąc zupełnie nie przeszkadza im moja obecność w kuchni,gdy przychodzą do poidła. Czyżby uznały mnie za taką dużą wronę :?: :lol: Sroki przetrwały też w ilości dwóch par. Jedna już ma podlota :)
Słyszę bogatki,modraszki i wróble. Widzę szpaki i gołębie.Natomiast kosy i kwiczoły chyba wyniosły się gdzieś dalej,bo ich ani nie widać ani nie słychać. Za to w dalszym ciągu widać i słychać pustułki.
Nie mogę doczekać się jerzyków :roll: W zeszłym roku było ich kilkanaście. Mam nadzieję,że wrócą bo budki czekają :roll:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15208
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Postprzez Lamika » sobota, 4 maja 2013, 20:48

U mnie wrony jeszcze są, ale mniej. Kwiczoły się wyniosły, królują sroki i bogatki, kawki no i oczywiście, gołębie, pojawia się parka krzyżówek, jest stadko mazurków, a w innym miejscu wróbli. Też czekam niecierpliwie na jerzyki :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » sobota, 4 maja 2013, 22:08

U mnie od lat bez zmian królują gołębie i wróble. Zeszłoroczny lęg sroczek udał się i obecnie piąteczka szuka po balkonach jaj albo malutkich pisklaczków :( Stała parka szpaczków jak na razie zachowuje się bardzo cicho, natomiast kawek jest zdecydowanie mniej odkąd wrony siwe uwiły sobie gniazdo na pobliskim drzewie (one też regularnie przeglądają balkony). Słyszę głosy bogatek i modraszek ale nie wiem, gdzie one mają swoje gniazda. Dwie pary jaskółek oknówek już wróciły a wraz z nimi przyleciał jeden jerzyk. Z niecierpliwością czekam na pozostałe :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24117
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » środa, 8 maja 2013, 13:55

Od wczoraj na naszym terenie gości parka krzyżówek :shock:

Kaczuszki odpoczywają na trawce ...

Obrazek

korzystają ze stołówki dla gołębi ...

Obrazek

spacerują po alejkach ...

Obrazek

zażywają kąpieli w oczku wodnym z fontanną :lol:

Obrazek

Obrazek
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24117
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » środa, 8 maja 2013, 14:02

Nie dziwię się krzyżówkom, nie dość, że ich ulubiony chlebek, to jeszcze naprawdę ładne oczko wodne :D Jak na wakacjach ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości