Ptaki na naszych podwórkach

Moderatorzy: 78, Lamika

Postprzez Lamika » poniedziałek, 26 lutego 2024, 22:42

Jak na podwórku poluje, to i w końcu coś upoluje. I komu tu kibicować :?: Chudemu krogulcowi czy sprytnej (narazie) bogatce :?:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23387
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez Alicja » poniedziałek, 26 lutego 2024, 23:05

U mnie szpaki są cały rok ale krogulca jeszcze nie widziałam. Jak jeszcze będzie zaglądał do Emen do karmnika, to może uda się uwiecznić go na zdjęciu :)
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24335
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez emen5 » wtorek, 27 lutego 2024, 12:57

Uwaga,błąd :!: Nie wiem skąd w opowieści o drapolu na moim podwórku wziął się krogulec :o Wszystko co napisałam dotyczy myszołowa, który pokazuje się u nas od dawna, tylko rzadko daje się zobaczyć. Zdjęcie udało mi się zrobić tylko raz, nawet nie pamiętam w którym roku. Przepraszam za pomyłkę :oops: :oops: :oops:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15308
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez garrulus » wtorek, 27 lutego 2024, 20:17

Emen :) wydaje mi się, że ptak drapieżny, który pojawia się na podwórku przy karmniku małych ptaków i poluje na nie, to raczej jest to krogulec, nie myszołów. Myszołów trzyma się zwykle z dala od ludzi, gniazduje w lasach, a poluje na polach i łąkach. Ptaki nie są jego głównym pożywieniem. Krogulec żywi się głownie ptakami, tylko czasem poluje na nietoperze.

Sama miałam dwa razy takie zdarzenie, że krogulec chciał zaatakować moje ptaki w klatce stojącej przy oknie. Raz było to poza Krakowem, gdy klatka była na werandzie z oknami wychodzącymi na ogród - krogulec uderzył w szybę i spadł na ziemię, pobiegłam żeby sprawdzić co mu jest, ale się szybko zebrał i odleciał. Wtedy widziałam, że był to młody ptak.
Drugim razem było to w Krakowie (mieszkanie na 5 piętrze) - tu ptak tylko lekko musnął o szybę okna, przy którym stała klatka, zmienił kierunek lotu i odleciał.

Tak więc krogulec przy zabudowaniach mieszkalnych jest częstym widokiem. Myszołów to raczej tylko krążący wysoko na niebie :D
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez emen5 » wtorek, 27 lutego 2024, 21:06

Teraz to już mi się mętlik w głowie zrobił.Garrulusko,chyba masz rację :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15308
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez 78 » wtorek, 27 lutego 2024, 21:23

Garrulus na pewno ma rację.
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10590
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez emen5 » środa, 28 lutego 2024, 01:29

Miałam chyba jakiś atak pomroczności jasnej :lol: Przecież od początku wiedziałam,że to krogulec. Mam nawet gdzieś zdjęcie krogulca na moim żywopłocie - miał takie pełne wole,że nie mógł uciekać. Skąd sie nagle pojawił myszołów :?: :?: :?: :roll: :roll: :roll: Nic,tylko pomroczność jasna :mrgreen:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15308
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez Alicja » środa, 28 lutego 2024, 16:46

Skąd sie nagle pojawił myszołów :?:

Sugestia. W karmnikach w Żywcu i pod Soliną są akurat myszołowy :)
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24335
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez garrulus » środa, 6 marca 2024, 21:39

Jest zimno, pada deszcz i pojawiły się kałuże. Wrona urządziła sobie kąpiel - zimno jej nie przeszkadza :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W mojej okolicy para wron gniazduje, o ile dobrze pamiętam, od trzech lat. Wcześniej nie widywałam wron na osiedlach, nie ma ich tu tyle, co w Warszawie.
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Ptaki na naszych podwórkach

Postprzez emen5 » środa, 6 marca 2024, 21:49

Na moim osiedlu gniazduje kilka par. W okresie lęgów mamy atrakcje w postaci wron pikujących na nasze głowy i psy :roll:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15308
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości