Pustułki nie zostały bez domu – powieszono dla nich budkę
Informował o tym wpis na FB Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego (MTO) z 8 kwietnia:
Z nieukrywaną radością informujemy, iż obecnie trwają przygotowania do reintrodukcji piskląt sokoła wędrownego w gnieździe w CEZ Skawina. Ogromny w tym udział sokolnika Pana Adam Mroczka właściciela witryny
https://sokolnictwo.pl/ W związku wykonywanymi pracami transmisje są częściowo ograniczone. Pustułki, które zaczęły pojawiać się w gnieździe otrzymały nową skrzynkę lęgową w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Proces reintrodukcji rozpocznie się najprawdopodobniej w maju i będzie transmitowany on line. W projekcie uczestniczą także Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół, TADMAR oraz elektrownia CEZ Skawina.
ŹródłoPod postem zamieszczono zdjęcia pokazujące gniazdo sokołów i lokalizację budki dla pustułek.
Realizacja tych planów opóźniła się i sokoły mają być wsiedlane dopiero teraz, w czerwcu. Jednak pojawił się problem z pisklętami.
Niżej fragment postu z 4.06. - FB MTO :
Postanowiono, by do gniazda wprowadzić młode sokoły wędrowne, które ostatnie tygodnie przed uzyskaniem samodzielności spędziłyby w tym miejscu lęgowym. Byłyby to samce, gdyż to one najczęściej w wieku dorosłym gnieżdżą się w miejscu, w którym się wychowały. Adam Mroczek, sokolnik i hodowca zadeklarował podarowanie nam młodych ptaków. Niestety w tym roku wykluło się znacznie mniej piskląt i hodowca może nam przekazać tylko jedno pisklę. Ponieważ praktykuje się wsiedlanie przynajmniej dwóch piskląt, stało się konieczne zdobycie drugiego ptaka.
[…]
Pisklęta mają trafić do klatki adaptacyjnej za ok. 3-4 tygodnie. Ze względów organizacyjnych potrzebnego pisklaka trzeba zakupić w ciągu najbliższych dwóch tygodni,
Całością projektu kieruje Krzysztof Haja i Ula Srzednicka.
Źródło i więcej informacji
Obecnie, w odpowiedzi na apel prezesa MTO, trwa zbiórka pieniędzy na zakup młodego sokołka (szczegóły na FB MTO) - nie wiem czy jednego czy może dwóch?
