Zagadka z internetu

Moderator: Lamika

Zagadka z internetu

Postprzez 78 » piątek, 17 kwietnia 2015, 13:16

Albert i Bernard właśnie zaprzyjaźnili się z Cheryl i chcą się dowiedzieć, kiedy ma urodziny. Cheryl podała im listę dziesięciu możliwych dat:

15 maja, 16 maja, 19 maja
17 czerwca, 18 czerwca
14 lipca, 16 lipca
14 sierpnia, 15 sierpnia, 17 sierpnia

Następnie Cheryl podała Albertowi rzeczywisty miesiąc, a Bernardowi dzień swoich urodzin.

Albert: Nie wiem, kiedy są urodziny Cheryl, ale wiem, że Bernard też tego nie wie.
Bernard: Na początku nie wiedziałem, kiedy są urodziny Cheryl, ale teraz już wiem.
Albert: W takim razie ja też znam datę urodzin Cheryl.

Kiedy są urodziny Cheryl?
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10376
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:59

Re: Zagadka z internetu

Postprzez Wędrowiec » niedziela, 19 kwietnia 2015, 11:46


Tu jest ukryta treść:
Musisz udzielić odpowiedzi w tym wątku aby widzieć ukrytą treść
Avatar użytkownika
Wędrowiec
 
Posty: 384
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 06:21

Postprzez Lamika » niedziela, 19 kwietnia 2015, 11:56


Tu jest ukryta treść:
Musisz udzielić odpowiedzi w tym wątku aby widzieć ukrytą treść
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23215
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagadka z internetu

Postprzez emen5 » niedziela, 26 kwietnia 2015, 21:57


Tu jest ukryta treść:
Musisz udzielić odpowiedzi w tym wątku aby widzieć ukrytą treść
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15207
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: Zagadka z internetu

Postprzez 78 » poniedziałek, 4 maja 2015, 16:21

Podobno dniem urodzin jest 16 lipca.Przyznam,że rozwiązanie do mnie nie dociera.

"Albert: Nie wiem, kiedy są urodziny Cheryl, ale wiem, że Bernard też tego nie wie".

Z tego zdania uzyskujemy następujące informacje. Albert podejrzewa, że Cheryl nie podała Bernardowi dnia 18 i 19, ponieważ w zestawie dat te liczby występują tylko raz i gdyby Cheryl podała jedną z nich, Bernard od razu by wiedział, o jaki miesiąc chodzi.

Z kolei gdyby Cheryl podała Albertowi miesiąc maj lub czerwiec oznaczałoby to, że data 19 maja i 18 czerwca może być prawdopodobna. Albert jednak z całą stanowczością zakłada, że Bernard nie zna daty urodzin Cheryl, więc wiadomo od razu, że Cheryl nie podała mu żadnego z tych miesięcy i dlatego właśnie Albert może stwierdzić, że kolega nie zna daty.

Pozostają nam zatem wszystkie daty w lipcu i w sierpniu. Kolejną podpowiedź uzyskujemy w zdaniu Bernarda.

"Bernard: Na początku nie wiedziałem, kiedy są urodziny Cheryl, ale teraz już wiem".

Bernard przyznaje, że tok rozumowania Alberta był poprawny i jednocześnie uzyskuje informacje o tym, że Albert nie dostał w odpowiedzi maja ani lipca. Bernard stwierdza, że już zna datę, z czego można wnioskować, że nie jest to ani 14 lipca, ani 14 sierpnia, bowiem gdyby Cheryl podała mu dzień 14. Bernard wciąż by nie wiedział, o jaki miesiąc chodzi.

Pozostają nam więc następujące daty do wyboru: 16 lipca, 15 sierpnia i 17 sierpnia.

Kolejna wskazówka znajduje się w ostatnim zdaniu Alberta.

"Albert: W takim razie ja też znam datę urodzin Cheryl".

Chłopiec już wie, że Bernard nie mógł usłyszeć dnia 14, bo wciąż by nie wiedział o jaki miesiąc chodzi, więc wie, że pozostały trzy możliwe daty. Z jego zdania wnioskujemy, że nie może chodzić o miesiąc sierpień, bowiem gdyby chodziło o sierpień, Albert wciąż miałby dwie daty do wyboru. Tymczasem chłopiec twierdzi, że już wie o jaką datę chodzi. W lipcu mamy już tylko jedną datę do wyboru: 16 lipca.

Tylko jednej osobie udało się to "obliczyć".Gratulacje dla Wędrowca!
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10376
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:59

Re: Zagadka z internetu

Postprzez Wędrowiec » sobota, 9 maja 2015, 17:47

Zanim znalazłam odpowiedź w internecie rozwiązałam ją. Pomogły treningi ze szkoły średniej (klasa matematyczno-fizyczna) i studia politechniczne. Szkoda, że obecny system nauczania opiera się na sztuce rozwiązywania testów, a nie logicznego myślenia :(
Wklejam obraz, na którym jest przedstawiony mój sposób rozwikłania problemu.
Adminów proszę o nie zmniejszanie, bo przestanie być czytelny.
Może moja interpretacja ułatwi zrozumienie rozwiązania.

Obrazek
Avatar użytkownika
Wędrowiec
 
Posty: 384
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 06:21

Postprzez Lamika » sobota, 9 maja 2015, 20:03

Wędrówko, z prawej strony część tekstu jest obcięta, a chętnie bym to prześledziła bez domyślania się ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23215
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » sobota, 9 maja 2015, 20:26

lamiko :D u mnie wyświetla się dobrze :) myślę, że to może być sprawa ustawienia rozdzielczości ekranu
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24116
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » sobota, 9 maja 2015, 20:32

Masz rację, Alicjo :) To nie rozdzielczość, tylko mam powiększony ekran i zapominam o tym :) Juz wszystko widzę :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23215
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Rozrywka - zagadki różne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron