Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez emen5 » niedziela, 2 czerwca 2013, 20:06

Lamika napisała:
To zachowanie chyba wynika z tego, że jerzyki lubią gnieździć się gromadnie

Jak w tej sytuacji wytłumaczyć fakt,że obok jest druga budka,niezamieszkana :?:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15316
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez Ciuciek » niedziela, 2 czerwca 2013, 20:28

To, że Jerzykom brakuje gniazd to smutny niestety fakt.. a druga budka? jaka to budka? taka sama?
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:21

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez garrulus » niedziela, 2 czerwca 2013, 20:33

Alicja, ciekawe obserwacje, tym bardziej, że opisywane w sposób ciągły, prawie dzień po dniu.
Prześledziłam dzieje budki i jerzyków jeszcze raz od początku.
Nie potrafię jednak wytłumaczyć tych opisanych przez Ciebie ostatnich zachowań - nie znam na tyle jerzykowych zwyczajów.
Alicjo, sądzę, że wkrótce zostaniesz ekspertem od jerzyków, a my dzięki Twoim relacjom wiele się nauczymy :) :D
garrulus
 
Posty: 3887
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Postprzez Alicja » niedziela, 2 czerwca 2013, 21:46

Ciuciek :D w budce jest tylko jedno jajo, natomiast to co czasem widać bliżej drabinek, to tylko refleks z racji wzmocnionego przeciwoświetlenia do podczerwieni. Oczywiście, że obie budki nie są identyczne. Najpierw była powieszona budka dla wróbli a dopiero wtedy, gdy zasiedliły ją jerzyki, dostawiliśmy drugą (typowo jerzykową). Przednie ścianki budek są w jednakowej odległości od ściany a otwory wlotowe są na jednakowej wysokości. Wyglądają, jakby były w zabudowie szeregowej z tą różnicą, że jerzykowa (niezamieszkała) jest szersza i trochę krótsza.
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24349
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez garrulus » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 11:50

Poszukałam trochę i znalazłam informację o lotach tokowych (godowych) jerzyków.
Loty takie odbywają się przy kojarzeniu się pary. Charakterystyczne jest to, że nastrój udziela się też innym jerzykom i do lotów przyłączają się inne ptaki, odbywa się wspólna gonitwa.
Takie kolektywne loty godowe przechodzą potem nagle w poszukiwanie pokarmu.

Pomyślałam sobie, że jeśli w budce Alicji jest nowa para, to może Alicja była świadkiem takich kolektywnych lotów godowych? 8-)
:D

A teraz jeszcze o miejscach gniazdowania jerzyków:
w miejscu wybranym do gniazdowania jerzyki budują gniazdo w głębi "norki" , budki - możliwie daleko od wejścia.
Nie wiem, jak wygląda różnica w wymiarach między budkami Alicji.
Może być tak, że jerzyki preferują tę, w której jest największa odległość od otworu wejściowego - do gniazda - czy to w pionie czy w poziomie.
Ta "wróbelkowa" budka wydaje się być dość wysoka.
Można by porównać odległość od otworu wejściowego do dna w tej budce, z odległością od wejścia do tylnej ścianki ( potencjalnego miejsca na gniazdo) w drugiej budce - bo jak rozumiem, ona nie jest wysoka, tylko szeroka.
Może to coś wyjaśni? :roll:
garrulus
 
Posty: 3887
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Postprzez Alicja » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 11:59

Garrulus :D jak dojdzie do lęgu w budce wróblowej, to na drugi rok może powieszę dwie takie same :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24349
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez Ciuciek » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 14:22

A tą Jerzykową sama robiłaś? czy kupna? Albo na następny rok sklepiemy się na takie budki jak mają w szczecinie KLIK powiesimy u Ciebie i będziesz miała Jerzykowe mini osiedle :lol: :mrgreen:
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:21

Postprzez Alicja » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 20:14

Obie budki były kupione od tego samego producenta. W tym roku wlot do budki jerzykowej został przerobiony i obecnie wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Jak widać, obie budki zostały odsunięte od ściany ale więcej już się nie da :( Zamiast 30-50 cm, jerzyki nadal mają do pokonania odległość 70 cm od budki do barierki i bywa, że przy nawrocie odbijają się od barierki i lądują na podłodze. Od sufitu też nie mogę więcej odsunąć, bo by daszek nie chronił i ptaszki w budce ugotowałyby się od słońca.

Jeszcze na Ciconii kilka osób proponowało mi jerzykowy apartament ale nic z tego. Nie da rady :!: Tu jest strona południowo-zachodnia i są tak trudne warunki dolotu dla jerzyków, że nie ma co cudować. Tu miały mieszkać wróbelki albo bogatki, natomiast Mistrza i Magii nie zapraszałam. Wmeldowali się sami :mrgreen:

Wczoraj późnym wieczorem obserwowałam, jak jakaś parka ćwiczy podejście do drugiej budki. Może kiedyś im się uda :?:
Ostatnio edytowano czwartek, 27 lutego 2014, 12:37 przez Alicja, łącznie edytowano 1 raz
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24349
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez emen5 » wtorek, 4 czerwca 2013, 11:00

Alicjo :) Przypuszczam,że druga budka zostanie zasiedlona i będziesz miała mini kolonię jerzyków :lol:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15316
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Postprzez Alicja » niedziela, 9 czerwca 2013, 08:58

Jest pierwsze jajeczko tej pary :) nie przypuszczam, by prawie dwutygodniowe jajo poprzedniej partnerki Mistrza zostało zaadoptowane przez jego nową partnerkę.

Obrazek
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24349
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości