Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Moderatorzy: 78, Lamika

Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez Alicja » poniedziałek, 27 maja 2013, 19:22

Obserwacje jerzyków w latach 2011-2012

Wiosna w tym roku przyszła bardzo późno, późno też nad Warszawą pojawiły się pierwsze jerzyki. Mistrz i Magia "zameldowali się" w budce 16 maja ok. 6. rano :D

Obrazek

Od razu, zamiast odpoczywać po dalekiej drodze, zaczęli prawić sobie czułe słówka (króciutkie cichutkie gwizdy) oraz wodzić dziobkami po piórkach. Obserwowałam ich najróżniejsze czułości: dziobek-dziobek, dziobek-główka, dziobek-oczko, dziobek-podgardle i dziobek-paszka :)

Obrazek

Nawet gdy przyszły upały, jerzyki niechętnie opuszczały budkę a jeżeli już to na krótko. Siedziały na zmianę w okienku i dyszały z szeroko otwartymi dziobami.

Obrazek

W przerwach między mizianiem, Mistrz i Magia straszyli długimi gwizdami konkurentów a ci, jak na złość, szli za gwizdem i próbowali dostać się do ich budki, mimo, że obok wisi druga, niezamieszkała.

Obrazek
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24118
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » poniedziałek, 27 maja 2013, 19:39

Chyba jerzyki nie lubią jak ich się podgląda, szczególnie w takich sytuacjach :oops:

Obrazek

Ich zabiegi nie poszły jednak na marne. 27 maja 2013 r. o godz. 9:09 pojawiło się pierwsze jajeczko :D :D :D

Obrazek

Ponieważ partner ma ostatnio w zwyczaju wlatywać jako drugi i hop na partnerkę, Magia dziobkiem przesunęła jajeczko w bardziej bezpieczne miejsce :)

Obrazek

Jajeczko pod ścianą czeka na drugie a praca nad nowym zaczęła się już po godz. 15 :lol:

Obrazek
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24118
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez Ciuciek » poniedziałek, 27 maja 2013, 20:12

Super Alicjo! będzie online? :mrgreen:

Za rok pomyśl o zmianie dla nich mieszkanka bo taka wspinaczka do okienka może być dla nich męcząca? ;)

Czekamy na pisklęta! Właściwie to Alicjo jak wolisz, ale dla mnie ten temat może być w Podglądach naszych użytkowników :D
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:21

Postprzez Lamika » poniedziałek, 27 maja 2013, 20:16

Alicjo :) Wprawdzie czekam na następne jajka, ale nic nie napiszę, żeby nie zapeszać ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23219
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » poniedziałek, 27 maja 2013, 20:37

Ciuciek :D ta kamerka jest za słaba na online a poza tym, prawdopodobnie spotkała się z dziobkiem jerzyka, bo głos wysiadł :( Jeżeli w tym roku lęg się uda, to na przyszły wymienię im budkę na taką z szerszym dnem i zainstaluję lepszą kamerkę ale na typową jerzykową nie będę zmieniać. Ostatecznie to oni sami sobie wybrali budkę wróblową :lol: i już się do niej przyzwyczaili.

Myślę, że temat może pozostać w "Obserwacjach" :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24118
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » czwartek, 30 maja 2013, 18:39

Wczoraj w dzień nie było drugiego jajeczka więc dziś uruchomiłam podgląd z samego rana licząc, że może pojawiło się w nocy. To co zobaczyłam, wprawiło mnie w zdumienie. W budce były 3 jerzyki, dwa na dole i jeden w okienku. W pewnym momencie, do okienka zaczął podchodzić intruz, więc prawowity właściciel budki odleciał robiąc mu miejsce. Intruz jednak wrócił i na dole zaczęła się walka na śmierć i życie :shock:

Obrazek

Jerzyk leżący na wierzchu przestał się ruszać i po chwili zamknął oczka :cry: natomiast jerzyk spod spodu zaczął dziobać martwego próbując wydostać się na wierzch.

Obrazek

Po godzinie zdecydowałam się otworzyć budkę i wyjąć martwego jerzyka. Nie było to tak prosto. Martwy miał bowiem zaciśnięte pazurki na pleckach żyjącego. Myślę, że gdyby nie było monitoringu, to po kilku dniach w budce leżałyby dwie ofiary walki.

Obrazek

Martwy intruz okazał się samicą. O gniazdo walczyły zatem ze sobą dwie samice, zaś samiec ... dał po prostu nogę :mrgreen:

Obrazek


Około południa ranna samica trochę doszła do siebie i wyleciała z budki (lot wykonywała prawidłowo, nawet trochę krążyła blisko balkonu). Teraz budka stoi pusta. Tak mi szkoda :( To była taka kochająca się parka.


Filmik z ostatnich minut walki
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24118
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » czwartek, 30 maja 2013, 18:55

Alicjo, okropne to :( Wydawałoby się, że przyroda jest racjonalna - nic bardziej błędnego. Również zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zachowywać się irracjonalnie.
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23219
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez Jola » czwartek, 30 maja 2013, 18:57

Alicjo ,naprawde dramatyczny poranek :( Czy to Magia przeżyła? A ja mam jednak nadzieję że wrócą jerzyki do budki Alicji :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez emen5 » czwartek, 30 maja 2013, 18:58

Nie wiadomo,która samiczka przeżyła.Miejmy nadzieję,że ta,która zniosła jajeczko.I że wrócą do gniazdka.
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15209
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: Mistrz i Magia - jerzyki Alicji 2013 r.

Postprzez emen5 » czwartek, 30 maja 2013, 19:01

Lamiko,to mogła być ubiegłoroczna partnerka Mistrza,która z niewiadomych przyczyn opóźniła powrót.Mistrz znalazł nową partnerkę,a ubiegłoroczna zapamiętała gniazdko.I wróciła do niego :(
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15209
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Następna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron