Petycja w sprawie ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.

Moderator: Lamika

Petycja w sprawie ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.

Postprzez garrulus » sobota, 30 sierpnia 2014, 07:52

Petycja w sprawie ustawy o doświadczeniach na zwierzętach

Rząd posłał właśnie do Sejmu projekt nowej ustawy o doświadczeniach na zwierzętach. Krytycy mówią, że nie tylko nie wdrożył w niej unijnej dyrektywy, która przewiduje lepszą zewnętrzną kontrolą nad wykorzystaniem zwierząt do eksperymentów, ale w dodatku pogarsza dotychczasowe przepisy. Na przykład nie będzie już trzeba zgody na uśmiercenie zwierzęcia dla pobrania tkanek.

Na eksperymenty na zwierzętach zgodę wydają lokalne komisje etyczne. Jest ich w Polsce 17. Mają sprawdzać, czy eksperyment jest zgodny z "zasadą trzech r", a więc:
+ redukcji eksperymentów do takich, których jeszcze nie robiono i których nie można przeprowadzić metodami alternatywnymi, np. na hodowli tkankowej;
+ redukcji liczby użytych zwierząt do niezbędnego minimum;
+ redukcji cierpienia zwierząt, czyli tzw. inwazyjności.
Stopni inwazyjności jest pięć. W Polsce 50 proc. przeprowadzonych eksperymentów ma inwazyjność na poziomie 4 i "x", czyli piątym, oznaczającym skrajne cierpienie.


Źródło

Procedura dręczenia zwierząt
Wywiad z Anną Muszewską, członkinią komisji akceptującej wnioski o doświadczenia na zwierzętach

[...]
Nie da się tego zbadać bez zabijania? Np. analizując krew, odchody lub pobierając wydzieliny?

- Prawdopodobnie większość celów tamtego eksperymentu dałoby się osiągnąć bez zabijania. Ale prościej uśmiercić. Zabicie zwierzęcia nie jest zaliczane do procedur o wysokim poziomie inwazyjności.

Praktycznie wszystkie eksperymenty zgłaszane w mojej komisji kończą się śmiercią zwierzęcia.
[...]
Dlaczego zwierzęta uśmierca się, nawet jeśli to nie jest konieczne?

- Bo taki jest zwyczaj. Liczbę zwierząt zabijanych do eksperymentów dałoby się ograniczyć, gdyby eksperymentatorzy ze sobą współpracowali. Jeśli ktoś np. uśmierca 500 szczurów, by pobrać ich mózgi - to przecież zostaje reszta ciała: mięśnie, skóra, inne tkanki czy narządy. Inni badacze z instytutu mogliby je z tych zwłok wypreparować, zamiast wnioskować o kolejne setki zwierząt. Do tego nie trzeba już nawet troski o zwierzęta - wystarczy myślenie ekonomiczne: przecież te zwierzęta kosztują.
[..]
Jaka jest przydatność eksperymentów na zwierzętach dla człowieka?

- Patrząc na wnioski, które trafiają do komisji etycznych, dobrem dla człowieka, jakie mają one przynieść, jest publikacja w czasopiśmie naukowym i czyjaś np. habilitacja. To zresztą wprost jest napisane w uzasadnieniu.

Korzyści dla ogółu mogą się pojawić w badaniach nad chorobami infekcyjnymi: można ustalić mechanizm atakowania układu odpornościowego przez patogen i zaprojektować lek, szczególnie gdy jest to wirus, który atakuje zarówno zwierzęta, na których się eksperymentuje, jak i ludzi.
[...]
Jest też zjawisko utrudniające ocenę pożytków z badań na zwierzętach, które wynika z kultury sukcesu. Jeśli eksperyment wykaże, że coś nie działa, to wyniki rzadko się publikuje. Nie chcą ich czasopisma naukowe. Chociaż taka informacja mogłaby powstrzymać badaczy przed podążaniem w niewłaściwym kierunku.

Cały tekst


-
garrulus
 
Posty: 3797
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 21:04

Postprzez Lamika » sobota, 30 sierpnia 2014, 19:50

Podpisałam, oczywiście. To ważna sprawa.
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23219
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Petycja w sprawie ustawy o doświadczeniach na zwierzęta

Postprzez emen5 » sobota, 30 sierpnia 2014, 20:53

Ja też podpisałam
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15209
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42


Powrót do Petycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości