Zagrożony najstarszy Park Narodowy Wirunga

Moderator: Lamika

Zagrożony najstarszy Park Narodowy Wirunga

Postprzez Lamika » piątek, 2 sierpnia 2013, 14:29

Brytyjska firma zamierza poszukiwać ropy naftowej na terenie najstarszego parku narodowego w Afryce - zagrożone są liczne gatunki dzikich zwierząt.
Podpisz międzynarodową petycję - ocal przyrodę
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożony najstarszy Park Narodowy Wirunga

Postprzez Kawusia » piątek, 2 sierpnia 2013, 18:40

Jestem 11758 osobą, która wyznaczyła granicę. Podpisałam :)
Kocham moje miasto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kawusia
 
Posty: 3550
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 17:19
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagrożony najstarszy Park Narodowy Wirunga

Postprzez emen5 » piątek, 2 sierpnia 2013, 18:51

A ja 10543 :)
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15207
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Postprzez Lamika » piątek, 2 sierpnia 2013, 19:08

Ja dopiero 11928 ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Wielka Brytania mówi NIE wydobywaniu ropy w Wirundze!

Postprzez Ciuciek » wtorek, 29 października 2013, 09:28

Rząd Wielkiej Brytanii chce ocalić najstarszy park narodowy w Afryce z rąk koncernów paliwowych – informuje organizacja ekologiczna WWF. Brytyjskie władze ostro skrytykowały plany koncernu paliwowego Soco International PLC, który chce wydobywać ropę naftową na terenie parku. Wirunga jest kluczową ostoją zagrożonych wyginięciem goryli górskich, afrykańskich słoni leśnych, hipopotamów i lampartów. Pod apelem WWF w obronie Wirungi podpisało się już ponad pół miliona osób z całego świata. Podpisz się i Ty: http://wwf.pl/wirunga


Całość
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:21

Postprzez Lamika » środa, 12 lutego 2014, 09:42

Petycję możnaby nazwać sukcesem, bo francuski Total wycofał się z wierceń na terenie Wirungi, niestety zastąpił go koncern brytyjski. Nie odpuszczą, bo zwęszyli pieniądze.
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO poinformował, że koncern Total nie będzie prowadził poszukiwań ropy naftowej i gazu w Parku Narodowym “Wirunga”. Francuski potentat paliwowy potwierdził też, że nie jest zainteresowany eksploatacją surowców mineralnych w tym parku, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego. Od ubiegłego roku WWF prowadził działania na rzecz powstrzymania poszukiwań ropy i gazu w Wirundze. Niestety z prac poszukiwawczych nie zrezygnował inny koncern, Soco.

Wirunga jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów na świecie – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Dlatego zaapelowaliśmy do koncernów wydobywczych, które otrzymały koncesje na poszukiwanie paliw kopalnych na tym obszarze. Na akcję WWF odpowiedział Total, który złożył deklarację, że, mimo posiadanej koncesji, nie będzie prowadził eksploracji w Wirundze. Teraz potwierdził swój zamiar pozostania poza parkiem narodowym w oficjalnym stanowisku przesłanym do UNESCO.

Niestety na obszarze parku narodowego rozpoczęła poszukiwania inna firma wydobywcza. Soco International PLC planuje już próby sejsmiczne nie zważając na status tego miejsca i katastrofalne skutki dla środowiska. Ucierpi na tym nie tylko przyroda, ale też ludzie. Jeżeli dojdzie do eksploatacji odkrytych złóż paliw, zniszczeniu ulegną cenne przyrodniczo siedliska i dojdzie do zanieczyszczenia wód. Na obszar parku wtargną kłusownicy, którym ułatwi zadanie infrastruktura wybudowana w celu uzyskania łatwego dostępu do złóż ropy i gazu. Wraz z nimi przenikną gatunki inwazyjne, które zagrożą ostoi rzadkich gatunków zwierząt, w tym krytycznie zagrożonych wyginięciem goryli górskich. Oprócz przyrody ofiarami koncernu Soco będzie miejscowa ludność, zamieszkująca okolice parku narodowego. Zanieczyszczenie wód zagrozi przetrwaniu lokalnych społeczności utrzymujących się m. in. z rybołówstwa.

Pomimo ponad pół miliona podpisów zebranych pod apelem o wycofanie się Soco z Wirungi, londyński koncern nie zamierza iść śladami Totalu – dodaje Średziński. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni biegiem wypadków w Wirundze, dlatego też złożyliśmy skargę na Soco do OECD, w której wskazujemy, że doszło do poważnego naruszenia prawa w zakresie ochrony środowiska. Domagamy się całkowitego wycofania Soco z Wirungi.

W czerwcu ubiegłego roku UNESCO zaapelowało o anulowanie koncesji na wydobycie ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Obecnie koncesje pokrywają aż 85% powierzchni parku, a ich największymi posiadaczami są duże koncerny paliwowe, Total i Soco.

Park Narodowy Wirunga jest najstarszym afrykańskim parkiem narodowym i jednym z pierwszych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Został założony w 1925 roku w celu ochrony unikatowych krajobrazów, siedlisk i niezwykłej różnorodności biologicznej.

http://www.wwf.pl/mozesz_pomoc/ocal_wirunge_pl/
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożony najstarszy Park Narodowy Wirunga

Postprzez emen5 » środa, 12 lutego 2014, 20:23

Popierajcie petycję :!: Ja już to zrobiłam
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15207
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Petycje mają sens :)

Postprzez Lamika » czwartek, 17 lipca 2014, 14:24

Koncern paliwowy Soco International PLC nie będzie prowadził prac poszukiwawczych w najstarszym parku narodowym Afryki, Wirundze. Dzięki akcji międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF i ponad 750 tysiącom osób, które podpisały się pod specjalną petycją, jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, nie stanie się miejscem eksploatacji złóż ropy naftowej.

ciąg dalszy
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożony najstarszy Park Narodowy Wirunga

Postprzez Jola » czwartek, 17 lipca 2014, 15:59

Lamiko :D Wydaje mi się że dlatego ludzie podpisują sie pod petycjami,bo wierzą w skuteczność takiego działania! I to jest dowód na moja tezę , z którego bardzo się cieszę :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23


Powrót do Petycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron